cropped-Artboard-1-100.jpg

Umeåföretag nysatsar – och siktar internationellt

Umeåföretag nysatsar – och siktar internationellt

AFFÄRSLIV24. Umeåföretaget utvidgar nu sin verksamhet. Dessutom satsar de på en internationalisering.

Hösten 2017 öppnade bröllopsbutiken Studio Sisters in Law i gamla Kopparhattens tidigare lokaler i Umeå. Företaget drivs av grundarna Kristina Grahn och Zanna Metzer, som även driver en av Sveriges största bröllopsbloggar.

Nu utvidgar de sin verksamhet med att även ta emot begagnade brudklänningar som de, mot en fast förmedlingskostnad, förmedlar till en ny kund.

– Det är både snällt för plånboken och miljön. Vi tänker gärna hållbart, säger Zanna Metzer.

Dock tar de inte emot alla typer av brudklänningar.

– Vi gör ett urval för att de ska passa in i det befintliga sortimentet, säger Metzer och berättar att bohemiskt och lantligt är två ledord.

I slutet av september åker Metzer och Grahn till Paris där de ska fota företagets egen kollektion av tyllkjolar.

– Det blir ett första steg i vår internationalisering.

Nyheter

Umeåföretagarens hållbara tuggummi finns nu i butik 

Nyheter

Designverkstäder drar igång med peppat gäng 

Nyheter

Nätverkslunch med Moa Westman – Skapa rum för kreativitet

Guider

Från Vännäsby ut på export – lärdomar från Brännland Iscider

signa upp för vårt nyhetsbrev