Olivia Wärme, grundare av Oli Design och medlem i eXpression Umeås community, tar i höst ytterligare ett kliv in i dofternas värld. Hon är nu en del av teamet bakom Polaris, en parfymmässa som går av stapeln i Stockholm i slutet av månaden. Tidigare har hon bland annat tagit fram en helhetslösning med förpacknings- och webbdesign för parfymföretaget Dirista.
Jag är jätteglad över att få fortsätta mitt arbete i parfymvärlden som en del av Polaris Olfactive. Jag kommer att jobba vidare med visuell kommunikation och förpackningsdesign – precis den typ av kreativt arbete som jag trivs allra bäst med – och jag ser fram emot alla spännande projekt som vi kommer att skapa och talangfulla parfymörer som vi kommer att lyfta, säger Olivia Wärme.
Om Polaris
Polaris är en ny parfymmässa med fokus på dofthantverk, nischade parfymhus och sensoriska upplevelser. Mässan samlar både etablerade aktörer och oberoende kreatörer inom parfymvärlden, och erbjuder workshops, provningar och möten med parfymmakare.
För den som är sugen på en inspirerande weekend i Stockholm är Polaris ett varmt tips. På mässans hemsida finns mer information om programmet och medverkande.